atd.

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa

Posloucháš dechovku ?
Ano
 
  303/78.9%

Ne
 
  81/21.1%

celkem hlasovalo: 384

HledáníRSS

Kresba
Jak kreslit?
Důležité je držet kreslící nástroj volně v ruce. Pohyb ruky by měl při kreslení vycházet z ramene (loket a rameno by měli být uvolněné) a předloktí by se nemělo dotýkat podložky!
Kreslící nástoj se má držet pri práci lehce a dál od kreslícího hrotu. Přitlačením nebo uvolněním na kreslící nástroj se ovlivňuje síla a tvar kreslené stopy.


Kreslící nástroje, pomůcky, materiály

Mezi kreslící nástroje patří jak přírodní materiály (uhel, křída, hlína) tak další nástroje (tyčinky z kovů, pero z rákosu, peru z brku). V současné době se hodně používá kresba především tužkou, ale také nechybí barvené tužky (pastelky), uhel, rudka, pastely, fixy, pera, štětce a další netradiční kresebné nástroje.
Kreslířské techniky se rozdělují podle toho, zda se kreslená stopa na papír nanáší za sucha nebo za mokra.
Mezi suché techniky patří kresba tužkou, rudkou, úhlem, pastelkou či pastelem (pastaly mohou být suché, voskové nebo olejové).
Mezi mokré techniky patří kresba tuší (pomocí pera, brku, dřívka, rákostu, štětce), kresba barevnými inkousty a mořidly, fixy nebo tekutými barvami.

Nejčastější podklad, který se používá pro kresbu je papír. Existují nejrůznější druhy papíru a na různé techniky kreslení se tedy používají různé druhy.

Ke kresbě se nejčastěji používá bílý kreslící papír, který se dá koupit buď jako blok = skicák nebo v jednotlivých listech. Dá se také koupit v různých velikostech. Papírů je opravdu mnoho druhů (náčrtkový papír, barevný a bílý přírodní papír, balící papír...).

Pomůcky, které je dobré si pro kresbu pořídit jsou následující. Měla by to bát nějaká podložka, kterou lze naklánět, lze s ní manipulovat, nebo stojan, na které lze papír upevnit. Je pravda, že se nedoporučuje příličné gumování, ale pro drobné úpravy byste si gumu pořádit měli. Na gumování kresby tužkou se používá běžná měkká guma, na kresby uhlem, rudkou či pastelem (křídovým) guma plastická nebo je moľné použít i kouskem, do kuličky zmačkané, chlebové střídy.

Různé techniky kreslení je moľné obohacovat různými prvky či kombinovat. Je to napřídlad kresba do mokrého podladu(kresba na mokrý papír), lavírování(tzn. rozmývání vodou), kolorování (vyplňování barvičkami), vyškrabování podkladu, proškrabování či třeba kresba zmizíkem do inkoustu..

07.08.2008 15:03:54 | Autor: eyron | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se