atd.

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa

Posloucháš dechovku ?
Ano
 
  303/78.9%

Ne
 
  81/21.1%

celkem hlasovalo: 384

HledáníRSS

TyrolskoTYROLSKÁ POHÁDKA
Představíte-li si pod pojmem „Tyrolsko“ fialové krávy Milky, jódlování a ordinaci Doktora z hor, pak váš obrázek o této oblasti Alp musíme poněkud rozšířit. Společně s kamarády jsme se rozhodli uspořádat výlet do rakouské části Tyrol a objevit krásy údolí Ötztal.
Po takřka 650 kilometrů dlouhé cestě jsme protáhli zdřevěnělé údy a do plic zamořených smogem nasáli čerstvý alpský vzduch. Zatímco v rodných Čechách jsme se brodili blátem s deštníky nad hlavou, v údolí Ötztal už převzala svou vládu paní Zima. Stačil jediný pohled na zasněžené vrcholky tyčící se nad horskou vesničkou Sölden a už jsme si představovali, jak je budeme druhý den brázdit na lyžích a snowboardech.
O tom, že tady sezóna začíná velmi brzy, svědčí fakt, že se tyrolské středisko Sölden stalo už 27. a 28. října dějištěm Světového poháru v lyžování. Máte zde tedy jistotu stálé sněhové nadílky takřka v každém ročním období. Kvalitu kopečků jsem si vyzkoušela na vlastní kůži, a to doslova, protože se mi hned při prvním lyžařském dni povedl takový pád na ústa, že jsem bílou ledovou hmotu vysypávala i z podprsenky. Komu by však podobná menší nehoda zkazila zážitek z parádní lyžovačky? Ačkoli cena permanentky je trochu vyšší (na jeden den stojí 40 euro pro dospělého a 25 euro pro děti), nemusíte mít strach, že byste jejím nákupem prohloupili. Mezi třítisícovými vrcholky se zde vine celkem 14 modrých sjezdovek v délce 53 kilometrů, 27 červených tratí dlouhých 63 kilometrů a na své si přijdou i milovníci příkrých svahů, kteří si mohou vyzkoušet svůj jezdecký um na jedenácti černých sjezdovkách v délce 28 kilometrů. A z těch panoramat by byli nadšeni i Homolkovi! Ve výšce 3 080 metrů nad mořem naleznete dokonce panoramabar, ze kterého máte celou krajinu jako na dlani.

Na návštěvě u Ötziho
Abychom nechali nohy odpočinout od lyžování, rozhodli jsme se v dalších dnech s naší partičkou kromě brázdění svahů vyrazit také za poznáváním okolí. Zajeli jsme do nedaleké vesničky Umhausen, odkud jsme se pěšky vypravili obdivovat krásy nejvyššího vodopádu Tyrolska s názvem Stuibenfall. Díky nově vystavěným plošinkám, které slouží jako vyhlídky, jej můžete obdivovat v celé jeho mohutnosti. Na tu nejvyšší ovšem nedoporučuji vstup těm, kteří mají závratě i při chůzi na vysokých podpatcích. Délka vodopádu je totiž 150 metrů, takže jde o opravdu pěknou hloubku.
Naše pouť pokračovala do restaurace Tauferberg ve vesnici Niederthai, kde jsme si pěkně nacpali vyhládlé žaludky a pokochali se stylovými kachlíkovými kamny, za které by člověk nejraději vlezl nejen v březnu. Jen horko těžko jsem odtud dostávala kamarádku, aby se mnou pokračovala v cestě zpět do Umhausenu, kde jsme měli v plánu navštívit vesnici Ötzidorf vystavěnou na způsob pravěkého skanzenu. Vybudovali ji poté, co na ledovci v Ötztalských Alpách v roce 1991 dva turisté náhodně nalezli mumii muže. Tenkrát si mysleli, že se jedná o tělo staré jen několik let. Vědci ovšem došli k nečekanému objevu. Ötzi, jak zmrazeného chlapíka důvěrně pojmenovali, byl starý přibližně 5300 let! Díky dobrému stavu nebožtíka a nálezu různých předmětů, které měl u sebe, dokázali odvodit, jak asi probíhal život před více než třemi tisíci let před Kristem. No, upřímně řečeno, při odchodu jsme byli dost vděční za to, že jsme se narodili do doby, kdy si lze kdykoliv pustit ústřední topení, napustit horkou koupel a místo kůže z medvěda na sebe hodit zánovní džíny. Pravého Ötziho však v Ötzidorfu nenajdete, je uložen v Jihotyrolském archeologickém muzeu v nedalekém Bolzanu.


06.01.2008 17:27:43 | Autor: eyron | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se